Obowiązek Pamięci 1 sierpnia 2015 r.

Obowiązek  Pamięci

Niektórzy żołnierze Powstania Warszawskiego, uczestnicy najintensywniejszych walk i ewakuacji kanałami, dziś mają miejsce spoczynku daleko od stolicy, a będący również aktywnymi działaczami i byłymi prezesami terenowych struktur NOT, są objęci pamięcią Rady TJO i tarnowskich stowarzyszeń technicznych.

mgr inż. Henryk Ziemnicki – żołnierz AK, pseudonim „Olbromski”, dowódca kompanii, uczestnik Powstania Warszawskiego 1944 roku, a dla tarnowskiej jednostki NOT – niezapomniany organizator stowarzyszeniowej działalności w połowie ubiegłego wieku, a następnie Prezes tarnowskiego oddziału SEP.

Jest otoczony szacunkiem i trwałą pamięcią w tarnowskiej jednostce FSNT-NOT.  1 sierpnia każdego roku prezesi tarnowskich stowarzyszeń NT oraz TJO-NOT wspólnie spotykają się przy jego mogile – utrwalając wspomnienia jego działalności. Symboliczne znicze pamięci i wiązanki z okolicznościową szarfą należą do tradycji tej mogiły i tego czasu, którą staramy się przekazać młodszemu pokoleniu koleżanek i kolegów z naszych SNT.

W tym roku przy mogile Henryka Ziemnickiego spotkali się prezes NOT w Tarnowie Jacek SUMERA, prezes SEP Oddz. Tarnów Antoni MAZIARKA, prezes SIMP Oddział Tarnów Lesław ŚWIĘTOCHOWSKI, prezes SITR Oddz. Tarnów Eugeniusz TADEL i czł. Zarządu Oddz. SITPChem Oddz. Tarnów Stanisław OCZKOWICZ.

 

Podobne wpisy